KooKoo antoi kevään rajuimman myrskyvaroituksen – söi hurjalla tempolla jalat SaiPalta
KooKoo antoi Timo Lehkosen mukaan todellisen myrskyvaroituksen kaatamalla SaiPan välieräsarjan avauksessa.
KooKoo nousi kahden maalin takaa 4-2 (0-2, 1-0, 3-0) -voittoon SaiPasta joukkueiden välieräsarjan avausottelussa Kouvolassa perjantaina.
KooKoon esitys teki ElmoTV:n jääkiekkoasiantuntijaan Timo Lehkoseen vaikutuksen.
”Tämä oli todella vakuuttava näyttö KooKoolta, itse asiassa vakuuttavin näyttö, mitä olen näissä pudotuspeleissä miltään joukkueelta nähnyt”, Lehkonen sanoo.
”SaiPa meni avauserässä 2-0-johtoon, mutta KooKoo luotti omaan tekemiseensä eikä muuttanut pelaamisessaan mitään. He tiesivät, että heidän luisteluvoimansa alkaa jossain vaiheessa syödä kaverilta jalkoja ja juuri niin siinä kävi. KooKoo luisteli yksinkertaisesti jalat alta SaiPalta ja siksi nousu kahden maalin tappioasemasta 4-2-voittoon ei ollut ollut mikään ihme.”
”SaiPa pelasi vielä ensimmäisessä erässä erinomaisesti, mutta sen jälkeen heiltä alkoi bensa loppua. SaiPalla painoi varmasti seitsemään otteluun asti venynyt raskas ottelusarja Ässiä vastaan.”
”KooKoo jaksoi sen sijaan painaa täysillä kaikki kolme erää. He söivät liikkeen kautta tilan pois SaiPalta. SaiPa yritti pelata ottelun loppua kohden hieman pitempiä hyökkäyksiä ja sitä kautta rauhoittaa peliä, mutta siitäkään ei ollut apua, sillä KooKoo iski armotta myös pitemmissä hyökkäyksissä kiinni SaiPan pelaajiin.”
”Pelaajat pelaavat ottelussa keskimäärin noin 20 vaihtoa. KooKoon pelaajat pelasivat kaikki 20 vaihtoa täydellä kaasulla, mutta SaiPan pelaajat eivät jaksaneet niin tehdä. Osassa vaihdoissa pelaajien selät alkoivat nousta pystyyn ja siihen KooKoon kaltaista hurjalla energialla luistelevaa joukkuetta vastaan ei ole varaa.”
Vahva identiteetti
KooKoo sijoittui runkosarjassa Tapparan jälkeen toiseksi. Lehkosen mukaan Jouko Myrrän miehistö ei ole saanut ansaitsemaansa tunnustusta runkosarjan erinomaisista esityksistä.
”KooKoo on hyvin valmennettu joukkue. Sillä on erittäin vahva, suunnanmuutoslätkään perustuva pelillinen identiteetti, jossa on paljon samoja piirteitä kuin Coloradon ja Carolinan pelaamisessa.”
”Hyökkäysvaiheen aikana mennään ylöspäin hurjalla vauhdilla riskejä pelkäämättä ja jos kiekko menetetään, silloin tullaan perkeleellisellä vauhdilla alaspäin.”
”Tällainen pelitapa vaatii, että joukkueen fysiikan on oltava kunnossa. KooKoolla fysiikka on huippuluokkaa, mistä pitää antaa iso tunnustus KooKoon fysiikkavalmennukselle.”
”KooKoo pelaa duunarilätkää, mutta sitä on erittäin viihdyttävä katsoa – varsinkin, kun myös SaiPa pelaa samanlaista suunnanmuutoslätkää, jossa ajetaan koko ajan täydellä kaasulla. Siksi tämän illan ottelu oli loistavaa jääkiekkoviihdettä.”
”Oli kuvaavaa, että KooKoo ja SaiPa saivat kumpikin vain viisi maalipaikkaa päätypelaamisen kautta. Se kertoi, ettei nyt painittu päädyissä, vaan mentiin päästä päähän vauhdilla.
”SaiPa sai viisi maalipaikkaa suorahyökkäysten kautta, kolme kiekonriistoista ja yhden ylivoimalla. KooKoo sai neljä maalipaikkaa suorahyökkäyksistä, kaksi kiekonriistoista ja yhden ylivoimalla. KooKoo teki neljästä maalista kaksi kiekonriistoista ja yhden suorasta hyökkäyksestä.”
Tapaus Siikonen
Lehkosen mukaan KooKoon pelitapa on pelaajien kannalta kehittävä pelitapa.
”KooKoon materiaali ei ole paperilla Liigan parhaimpia, mutta KooKoon rohkeammassa pelitavassa pelaajat saavat toteuttaa itseään hieman vapaammin, mikä heijastuu heidän itseluottamukseensa. Sitä kautta monet pelaajat ovat ottaneet Myrrän valmennuksessa isoja kehitysaskeleita.”
”Hyvä esimerkki on Miska Siikonen. Hän pelasi aikoinaan meidän alle 20-vuotiaiden MM-joukkueessa 2016 kolmoskentän sentterinä puolustavassa roolissa ja nyt hän on KooKoon tuloksentekoyksikkö, kuten Siikosen 2+2-tehot perjantaina osoittivat.”
”Toisaalta Siikosen erinomaiset esitykset eivät ole yllätys. Kaikki muut sen nuorten MM-joukkueen sentterit ovat edenneet urallaan NHL:ään, mutta Siikosen urapolkua ovat syöneet loukkaantumiset. On hienoa, että hän on viimeinkin päässyt sellaiseen rooliin, jollaisessa hän nyt pelaa KooKoossa.”
Kallellaan Kouvolaan
Lehkosen mukaan KooKoon ja SaiPan välinen ottelusarja on nyt kallellaan Kouvolaan.
”Toinen ottelu pelataan jo lauantaina, mikä tekee SaiPalle ottelusta fyysisesti todella haastavan. Jos he eivät saa rauhoitettua pelin tempoa pitempien hyökkäysten ja paremman kiekkokontrollin kautta, silloin KooKoon myllyssä voi tulla äitiä ikävä.”
”Lauantain jälkeen on kaksi välipäivää ennen kolmatta ottelua. Siihen mennessä SaiPan on löydettävä lääkkeet KooKoon kaahauskiekkoon.”
”KooKoon kannalta ainoa kysymysmerkki on, miten sen täyttöpelaaminen toimii sen jälkeen, kun kiekko menetetään omassa hyökkäyksessä. He kyllä saavat muodon kuntoon, mutta siihen menee usein hieman liikaa aikaa. Tämän vuoksi SaiPa sai perjantainakin viisi suoraa hyökkäystä.”
”Toisaalta se, että vastustajat saavat paljon suorahyökkäyksiä, on se hinta, jonka KooKoo joutuu omasta pelitavastaan maksamaan”, Lehkonen sanoo.
Täyttä potaskaa
Monet ovat ihmetelleet, miksi Lehkosen laskemat maalipaikat poikkeavat Liigan virallisen tilastopajan Wisehockeyn maalipaikoista.
Lehkosella on kysymykseen tyly vastaus:
”Siksi, että Wisehockeyn maalipaikat ovat täyttä potaskaa. Esimerkiksi perjantaina Wisehockeyn mukaan avauserässä maalipaikat olivat 10-5, kun todellisuudessa ne olivat 3-3.”
”Maalipaikat ovat paikkoja, joista voidaan tehdä maali. Wisehockey laskee sen sijaan maalipaikoiksi ilmeisesti kaikki siniviivalta lähtevät laukauksetkin, sillä muuten tuollaisiin lukemiin on mahdoton päästä”, Lehkonen sanoo.






