Legendaarisen automerkin iloa F1-radoille tulosta eivät himmennä alkumetrien ongelmat
Audin ensikosketus formula ykkösiin Barcelonan testeissä ei ollut pelkkää tanssia, mutta kukapa olisi muuta odottanutkaan.

Saksalainen autovalmistaja Audi kärräsi viime viikolla Barcelonan testeihin ensimmäisen oman F1-moottorinsa. Ongelmitta testiviikko ei Audin tallilta sujunut, mutta nousujohteisesti kuitenkin.
Audi hyytyi Gabriel Bortoletton alle 27 kierroksen jälkeen ensimmäisenä testipäivänä vaihdeongelmien vuoksi. Nico Hülkenbergin meno tyssäsi puolestaan hydrauliikkahaasteisiin vain viiden kierroksen jälkeen toisena testipäivänä. Lopulta Audilla painettiin rataa ympäri viikon aikana yhteensä mukavat 240 kierrosta.
”Audin ensimmäinen F1-moottori on nyt tuotu radalle. Sitä on rakennettu jo pitkään, mutta Barcelonassa se oli oikeasti käytössä. Voin uskoa, että se oli juhlava hetki koko Audi-konsernille.”, ElmoTV:n F1-asiantuntija Erkki Mustakari sanoo.
”Ei ollut yllätys, että ongelmia oli heti alkuun. Kaikillahan niitä on, kun sääntökirjaan tulee näin mittavat muutokset. Vaihdelaatikko-ongelmat ja hydrauliikkaongelmat kuulostavat jättimäisiltä, mutta niissäkin voi olla kyse vain jostain pienistä jutuista. Audit kehittyivät viikon mittaan, joten tallissa oltiin töissä niskan päällä ja korjauskikkoja löydettiin hyvällä aikataululla.”
”Audi on rakentanut moottoreita vuosikausia eri kilpailusarjoihin, joten moottorialan osaamista sen katon alla on mittavasti. Audin Quattron tuntevat kaikki ralliniilot MM-sarjasta ja Audit moottorit ovat jyränneet menestyksellä myös DTM:ssä ja Le Mansissakin.”
”F1-moottorin rakentaminen on ollut varmasti todella mielenkiintoinen haaste valmistajalle, vaikka nyt rakennettiinkin tällaista puoliksi sähkö- ja puoliksi polttomoottoria.”
Audin F1-starttia vetää käyntiin F1-moniosaaja Mattia Binotto.
”Vaikka Binotto ja Valtteri Bottas eivät aikanaan päässeet kuskisopimuksesta yhteisymmärrykseen, ei tätä päällikköä moottoriasioissa sovi yhtään aliarvioida.”
”Binotto oli pitkään Ferrarilla moottoriosastolla ja on piin kova osaaja sillä saralla. Hän on varmasti ollut mielissään tästä Audin tarjoamasta haasteesta Ferrari-pestinsä jälkeen. Audin talli ottaa nyt ensimmäisiä omia askeleitaan F1:ssä ja se vaatii konsernijohdolta paljon tukea. Halpaakaan tämä hommaa ei ole. Välillähän tuki on monien henkilöstömuutosten tuiverruksessa Audilla hieman vaappunut.”
”Bahrainin testit paljastavat enemmän myös Audista, kuin nämä viime viikolla medioille tihkutut tiedot Barcelonan suljetuista testeistä. Ensi viikon virallisten testien aikana näemme kykeneekö Audi ratkomaan isoimpia moottorihaasteitaan ennen ensimmäistä aika-ajoa”, Mustakari muistuttaa.




